Plecionkarstwo – wielkie możliwości

Tradycja przekazywana jest w Rudniku nad Sanem z pokolenia na pokolenie od 150 lat. Początki zawdzięczamy hrabiemu Ferdynandowi Hompeschowi, właścicielowi dóbr rudnickich, który założył tutaj szkołę koszykarską. Od tego czasu Rudnik nad Sanem nierozerwalnie związany jest z wyplataniem różnych przedmiotów z wikliny i jest największym w kraju ośrodkiem produkcji wyrobów z tego naturalnego surowca. W 2018 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał Plecionkarstwo w Polsce (obejmujące wikliniarstwo) na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Wraz z rozwojem wikliniarstwa pojawiła się potrzeba odpowiedniego wyeksponowania historii, tradycji i kultury regionu oraz przedmiotów z tym związanych. Eksponaty z wikliny przechowywane i wystawiane były w nieodpowiednich pomieszczeniach, co wpływało na jakość produktów. Stąd pomysł na utworzenie w 2006 r. Centrum Wikliniarstwa, jedynej takiej placówki w Polsce. Centrum jest laureatem prestiżowej nagrody „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich”.

Nasza współpraca z Centrum Wikliniarstwa zaowocowała  działaniami, które przyczyniły się do budowy rozpoznawalnej marki tradycji i podjęcia ambitnego celu wejścia na światową listę UNESCO.

Co zrobiliśmy

Strategia budowy marki

Projekt logotypu

Budowa strony internetowej centrumwikliniarstwa.pl i wypełnienie treścią w języku polskim i angielskim

Opracowanie wniosku na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO w języku angielskim

Koordynacja merytoryczna projektu „Ochrona tradycji wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem”

Współpraca przy opracowaniu publikacji albumowej „Tradycja pleciona wikliną”