„My, pielgrzymka z Kościerzyny, na Kalwarię wędrujemy”

Tom powstał w ramach projektu „Tradycja pokłonu „Feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską – ochrona i wzmacnianie tradycji” w 2024 r. Projekt realizowany przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wejherowie i Starostwo Powiatowe w Wejherowie uzyskał dofinansowanie z programu „Kultura Ludowa i Tradycyjna”. Celem przedsięwzięcia było opracowanie założeń ochrony kaszubskiej tradycji pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską oraz wzmocnienie wspólnoty depozytariuszy, która w 2024 r. uzyskała wpis tej tradycji na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Zadanie obejmowało cztery moduły: przeprowadzenie badań naukowych, organizację konsultacji społecznych, upowszechnianie wiedzy oraz wydanie niniejszej publikacji My, pielgrzymka z Kościerzyny na Kalwarię wędrujemy” pod redakcją Katarzyny Smyk i Andrzeja Szoszkiewicza.

Książka zawiera m.in. 93 rekomendacje opracowane przez autorów poszczególnych rozdziałów – badaczy i ekspertów. Rekomendacje przybliżają zasady ich tworzenia oraz sugerują, jak mogą być wykorzystane w procesie ochrony tej kaszubskiej tradycji. Mogą również inspirować depozytariuszy innych zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz te, które aspirują do takiego wpisu.

Zobacz publikację

Co zrobiliśmy:

Zapewniliśmy koordynację merytoryczną projektu
Współorganizowaliśmy konsultacje społeczne, debaty i konferencje
Zorganizowaliśmy kompleksowy proces wydawniczy – redakcję merytoryczną, redakcję językową, korektę, projekt graficzny, skład;

 

 

„Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską jako niematerialne dziedzictwo kulturowe Kaszub”

W 2023 r.  realizowaliśmy dla Powiatu Wejherowskiego projekt „Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską jako niematerialne dziedzictwo kulturowe Kaszub” współfinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego głównym celem było przygotowanie wspólnoty kultywującej tradycję do wpisu na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Projekt ruszył w czerwcu 2023 r. Przez pięć miesięcy odbywały się konsultacje społeczne z depozytariuszami projektu, warsztaty, badania naukowe i inne działania na rzecz utrwalania tej żywej tradycji. Powstała także strona internowana: poklonferetronow.pl, na której znajdują się informacje o tradycji, historii, depozytariuszach i parafiach, organizujących pielgrzymki. Zamieszczono tam również efekty realizowanego projektu. Warto zwrócić uwagę na nowatorski element jakim było zachęcenie obraźniczek o obraźników – tych byłych i obecnych do spisania swoich biogramów i udzielenie zgody na ich publikację. Biogramy można było przesyłać poprzez stronę internetową lub przynieść osobiście do redakcji. Zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania – swoje biogramy przesłało prawie 50 osób. W ten sposób powstał bardzo ciekawy zbiór osobistych doświadczeń, emocjonalnych przeżyć i przemyśleń związanych z udziałem autorów w pielgrzymkach na Kalwarię Wejherowską. To także świadectwo międzypokoleniowego przekazu, który zapewnia żywotność tradycji pokłonu feretronów po dziś.

Końcowym efektem realizacji tego projektu jest publikacja pod redakcją Katarzyny Smyk i Andrzeja Szoszkiewicza: „Obraźnik i obraźniczka – to brzmi dumnie. Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską”. Książka opowiada o historii tradycji pokłonu feretronów, a także naukowe analizy społeczno-kulturowego oblicza pielgrzymowania. Tom zawiera biogramy obraźników i obraźniczek oraz mnóstwo pięknych zdjęć, ukazujących pielgrzymów na świętych wzgórzach Kalwarii Wejherowskiej.

Zobacz publikację

Co zrobiliśmy

Zapewniliśmy koordynację merytoryczna projektu;
Współorganizowaliśmy konsultacje społeczne, debaty i konferencje – partycypacja depozytariuszy tradycji na każdym etapie była kluczowym elementem sukcesu jakim była decyzja o wpisie na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego;
Zorganizowaliśmy kompleksowy proces wydawniczy – redakcję merytoryczną, redakcję językową, korektę, projekt graficzny, skład;
Wdrożyliśmy plan budowy marki tradycji, wraz z projektem logotypu i linii graficznej