logo

Mówimy prosto o trudnych dziedzinach ...

...fundusze europejskie, przedsiębiorczość, innowacje

Przekroczyć dolinę śmierci

20 stycznia 2014

Z pewnością zależy nam na efektywnym wykorzystaniu Programu Inteligentny Rozwój oraz Horyzont 2020. Ale od umiejętności w pozyskiwaniu grantów bardziej tu się liczy doświadczenie w zakresie transferu i komercjalizacji technologii.

Półprzewodniki z azotku galu (GaN) znajdą zastosowanie w produkcji nowych reflektorów samochodowych LED, a także napędów hybrydowych i elektrycznych. Nowy materiał, bardziej wydajny niż krzem, zrewolucjonizuje rynek elektroniki. Spółka Ammono, założona przez polskich naukowców i wsparta najpierw przez Japończyków, może już za kilka lat stać się liczącym światowym producentem półprzewodników GaN. Jej założyciele postawili na swój wynalazek i pozyskali kapitał na badania i wdrożenie.

Ostatnio głośno było też o komercjalizacji polskich badań nad grafenem, który znajdzie zastosowanie w produkcji nowych półprzewodników i giętkich ekranów, a być może również w medycynie. Badacze Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie (ITME) pod kierownictwem dr. inż. Włodzimierza Strupińskiego wynaleźli sposób produkcji grafenu poprzez jego nanoszenie z fazy gazowej na płytkach węglika krzemu. Pomysł ten opatentowano. Spółka Nano Carbon, utworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu (udziały w niej objął także KGHM), uruchomiła produkcję grafenu na skalę przemysłową.

Wydaje się, że obu zespołom udało się przekroczyć tzw. dolinę śmierci, czyli dystans od opracowania technologii do jej wdrożenia. Jednak na odtrąbienie pełnego sukcesu jeszcze chyba za wcześnie. Będzie można o nim mówić, gdy zaczną wpływać wartościowe zamówienia.

Jak dużo w przyszłości odnotujemy sukcesów w tym obszarze? Sporo zależy od skuteczności, z jaką będziemy wykorzystywać fundusze z Programu Inteligentny Rozwój oraz Horyzont 2020. Ale pieniądze na sfinansowanie etapu prac badawczo-rozwojowych to nie wszystko. Aby doszło do autentycznej współpracy pomiędzy nauką i biznesem, potrzebna jest wspólna wizja i sprawne pozyskiwanie kapitału na wdrożenie na duża skalę.

Przez dolinę śmierci pomagają przeprowadzić doświadczeni eksperci od transferu i komercjalizacji technologii. Ilu takich mamy w kraju? Takiego specjalistycznego wsparcia (i być może biznesowej wizji) zabrakło zespołowi naukowców PAN, którzy stworzyli niebieski laser (technologia również oparta na materiale półprzewodnikowym z azotku galu). Spółkę TopGaN, która mogła liczyć na duże publiczne wsparcie, w procesie komercjalizacji lasera szybko wyprzedzili Japończycy.

Znajomość wszystkich aspektów transferu technologii, umiejętność wypromowania nowego rozwiązania i pozyskania na jego wdrożenie kapitału – to będą poszukiwane na rynku przymioty. Kapitał intelektualny rośnie w cenę.

Jerzy Gontarz

Photo by rdecom | Title: "Army scientists energize battery research" | License: CC-BY 2.0

Wstecz