logo

Mówimy prosto o trudnych dziedzinach ...

...fundusze europejskie, przedsiębiorczość, innowacje

Co słychać na mobilnym rynku?

17 maja 2016

Jeżeli ktoś liczył na to, że wrócą dobre czasy dla laptopów i pecetów i zostanie zatrzymany negatywny trend zapowiadany od 2014 r., to się pomylił.

Globalny wzrost

Według raportu eMarketera w 2015 r. dzienny czas  spędzany  w USA na lap- i desktopach skraca się od dwóch lat. Prognoza do 2017 r. pokazuje, że ten trend będzie się utrzymywał i za dwa lata wyniesie 2 godz. 10 min . Z kolei czas spędzony na urządzeniach mobilnych rośnie i będzie rósł, by w 2017 osiągnąć 3 godz. 18 min.   W zaklinaniu liczb nie pomogła kosztowna kampania przeprowadzona wspólnie przez kluczowych producentów tradycyjnego sprzętu i oprogramowania: Dell, Lenovo, HP, Intel i Microsoft po hasłem „PCdoeswhat”.

Po więcej szczegółowych danych warto sięgnąć do analizy popularnego blogu „We are social” – „Digital, Social and Mobile in 2015”. W 2015 r. mieliśmy na świecie 3,79 mld unikalnych użytkowników telefonów komórkowych, co stanowi 51% globalnej penetracji. W ubiegłym roku liczba unikalnych użytkowników telefonów komórkowych wzrosła o 4%, czyli o 141 mln nowych użytkowników.

Jeśli chodzi o dostęp do nternetu, to liderami są  Islandia (98%), Bermudy (97%) i Norwegia (96%). W Polsce penetracja internetu wynosi obecnie 67%. Średni czas jaki Polacy spędzają codziennie w sieci wynosi 4 godz. 25 min. godziny na komputerach, a 1 godz. 17 min na urządzeniach mobilnych.

Polska w mobilnej czołówce

Tymczasem ruch mobilny ma coraz większy udział w globalnym ruchu internetowym i stale rośnie. Według StatCounter ruch mobilny stanowi 39% wszystkich stron internetowych. I właśnie w mobilnych statystykach Polska należy do ścisłej światowej czołówki. Pod względem udziału internetowego ruchu mobilnego znajdujemy się na 6. miejscu w świecie - 51% stron internetowych odwiedziliśmy z poziomu smartfonu i tabletu. Wyprzedzamy takie gospodarcze potęgi jak Japonia (36%), Wielka Brytania (28%) USA (27%) czy Niemcy (22%). Liderem i swoistym fenomenem jest Nigeria, w której udział mobilnego ruchu internetowego na podstawie odwiedzanych stron internetowych przekroczył 80%.

Tak dużo wejść do internetu zawdzięczamy zapewne dość szybkiej - średnia prędkość internetu w Polsce wynosi 10,6 Mb/s, co daj nam 9. miejscu wśród 30 najlepszych gospodarek świata. W rankingu prędkości dla stałych łączy internetowych przewodzi Korea Południowa, w której osiągnięto już 20,5 Mb/s. Liczba aktywnych telefonów komórkowych wynosi w Polsce 58,84 mln (152%), czyli przypada u nas 1,5 telefonu na jednego mieszkańca kraju.

28% Polaków korzysta z bankowości mobilnej, 25% z komunikatorów mobilnych, 27% używa serwisów nawigacji i map, a 19% ogląda wideo na smartfonach.

                                                                                                                                                                                                                           Andrzej Szoszkiewicz

Wstecz